WP: Україна нарощує можливості власної артилерії.

Українська артилерія - військовий потенціал країни
Українська артилерія - військовий потенціал країни
Україна значно увеличила виробництво своїх гаубиць "Богдана" - з 6 одиниць на місяць у 2023 році до понад 20 у 2025 році. Це стало можливим завдяки партнерству з європейськими союзниками, які інвестують безпосередньо у виробництво української зброї. Як повідомляє The Washington Post у своєму ексклюзивному репортажі, 8 квітня Європа оголосила про виділення 1 мільярда євро з прибутку від заморожених російських активів спеціально для виробництва українських гаубиць. Це найбільша сума, яка коли-небудь призначалася конкретно для української артилерії, та є частиною понад 20 мільярдів євро, які Європа планує виділити на український оборонний сектор протягом наступного року.

"По-перше, це дешевше. По-друге, це швидше. По-третє, ви скорочуєте витрати на транспорт і логістику. По-четверте, це допомагає економіці зростати", - пояснила Катаріна Матернова, посол ЄС в Україні, переваги такого підходу.

Журналістам Washington Post надали рідкісну можливість спостерігати за випробуваннями самохідних та буксируваних гаубиць "Богдана" на полігоні в західній Україні. Зі слів авторів репортажу, операція була настільки секретною, що видання погодилося не розкривати точне місцезнаходження тренувального об'єкту. Артилерійська система "Богдана", назва якої українською означає "дана Богом", має вражаючу дальність стрільби 40 кілометрів і є першою українською гаубицею калібру НАТО (155 мм). За словами Арсена Жумаділова, директора агентства оборонних закупівель Міністерства оборони, понад 85% деталей, необхідних для виробництва "Богдани", виготовляються в Україні, і очікується, що до кінця року цей показник зросте до 95%.

"Зараз самохідні гаубиці виробляються в Україні в кількостях, які не мають аналогів у Європі", - зазначив Жумаділов у коментарі американському виданню. Він підкреслив важливість цього процесу: "Існує прямий і тісний зв'язок між нашою здатністю воювати та безпекою Європи. Якщо Україна впаде, Європа не зможе протистояти росіянам так само добре, як ми".

Як повідомляє The Washington Post, виконавчий орган Європейського Союзу, Європейська комісія, намагається розблокувати сотні мільярдів євро для нарощування оборони континенту в найближчі роки через позики та послаблення бюджетних правил. Частиною плану є програма кредитування на 150 мільярдів євро для прискорення спільних закупівель і розробки зброї блоку, яка здебільшого орієнтована на системи, вироблені в ЄС, Норвегії або Україні.

"Ми зміцнюємо Україну різними способами. Один із способів - підтримати їх у розвитку власних можливостей", - заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус під час прес-конференції в штаб-квартирі НАТО 11 квітня. "Підтримка, яку ми надаємо Україні, - це не односторонній рух, це ситуація, в якій виграють обидві сторони. Ми також отримаємо користь від тих уроків, які ми засвоїмо".

Європейські країни також виявляють зацікавленість у практичному досвіді, відправляючи неозброєних солдатів до тренувальних таборів у західній Україні для навчання бойовим діям - що, за інформацією Washington Post, є ознакою поглиблення занепокоєння на континенті щодо майбутнього. В телевізійному інтерв'ю цього тижня командувач данської армії заявив, що планує відправити більше солдатів цього літа для навчання в Україні. За словами колишнього німецького оборонного чиновника Ніко Ланге, Україна випереджає всіх інших і використовує західні системи ефективніше, ніж західні країни здатні їх використовувати. Генеральний директор КЗТС Виталій Загудаєв, який виробляє "Богдани", підсумував філософію України: "Якщо хочеш жити в мирі, треба бути готовим до війни".

Читайте також

Реклама