Світ трьох імперій: як США, Росія та Китай можуть розділити планету на сфери впливу.
15.04.2025
1450

Журналіст
Шосталь Олександр
15.04.2025
1450

Гіпотетична карта світу, яку опублікував Newsweek, показує можливий поділ планети на сфери впливу між США, Росією та Китаєм. Згідно з картою, Гренландія та Канада потрапляють під вплив Сполучених Штатів, тоді як Росія може підкорити собі всі європейські держави, включаючи Туреччину.
Весела Чернєва, заступниця директора Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR), порівнює сучасну ситуацію щодо російсько-української війни з Ялтинською конференцією 1945 року, коли великі держави вирішували майбутнє Східної Європи без участі самої Європи. Вона наголошує, що рішення про майбутнє України без самої України є також рішенням про майбутнє Європи без самої Європи.
Професор Стефан Вольф з Бірмінгемського університету вважає, що відмова президента Трампа надати Україні гарантії безпеки нагадує політику умиротворення Адольфа Гітлера під час Мюнхенської конференції 1938 року. Він вважає, що в баченні Трампа світ - це місце, де великі держави розділяють сфери впливу, не втручаючись у справи одна одної.
За словами Чернєвої, політика адміністрації Трампа може призвести до того, що Східну Європу залишать на произвол, що викликає занепокоєння з огляду на зростаючий вплив Росії на внутрішню політику країн цієї регіону. На її думку, Росія намагається підірвати демократію у Східній Європі і спонукати суспільства до нового консенсусу, що зараз, в епоху Трампа, є дуже зручним.
Політика Росії останніми місяцями стала об'єктом протестів і виборів в декількох країнах Східної Європи. Прозахідні політики звинувачують Москву втручання у референдум ЄС і президентські вибори в Молдові. У Румунії навіть зняли з президентських перегонів проросійського кандидата.
Центральна Азія може стати зоною суперництва між Росією та Китаєм. Монголія залежить від Росії щодо постачання палива і електроенергії, а від Китаю - щодо інвестицій у гірничодобувну промисловість. Перший закордонний візит Сі Цзіньпіна після пандемії був до Казахстану, чий лідер виступив проти російського вторгнення в Україну.
За прогнозами Newsweek, на Західній півкулі домінуватиме Трамп. Він прагне приєднати до США Гренландію, контролювати Панамський канал і навіть перейменувати Мексиканську затоку, втілюючи свою філософію "Америка понад усе". Однак Трамп може зіткнутися з протидією Китаю в Латинській Америці.
Якщо Москва не домовиться зі США щодо війни в Україні, її залежність від Китаю зростатиме. Проте після активізації Трампом торговельної війни з Китаєм, Сі Цзіньпін може піти на економічне наближення з Європою, що потенційно послабить позиції Путіна.
Питання Тайваню залишається відкритим. За словами Вольфа, Китай ще не готовий до силового захоплення острова, оскільки є інші спірні території в Південнокитайському морі, зокрема Філіппіни, де може знадобитися втручання США. Проте можуть бути неофіційні домовленості, коли китайці тиснуть, а США не втручаються, що фактично визнає, що Південнокитайське море - територія Китаю.
Також варто згадати, що президент Зеленський закликав Трампа відвідати Україну перед прийняттям рішень.
Читайте також
- Навіщо Китай відправляє солдатів на війну в Україну? Версія The Hill
- Сі Цзіньпін просуває ідею "азійської сім'ї" для протистояння тиску США
- Китай прагне партнерства, а не суперництва з ЄС — посол КНР в Іспанії